Mercedes-Benz CLA käytettynä
Yleistä tietoa Suomessa: mikä moottori kannattaa, yleisimmät viat sukupolvittain, 7G-DCT-kaksoiskytkin, katsastusmenestys, talvikäyttö, tilat ja kulut. Päivitetty 9. lokakuuta 2026.
Tämä sivu on yleistä taustatietoa viihde- ja oppimistarkoituksiin – ei osto-, sijoitus- tai asiantuntijaneuvontaa. Tiedot ovat tekoälyn avustamana laadittuja ja voivat olla puutteellisia, vanhentuneita tai virheellisiä, ja yksittäisen auton kunto ratkaisee enemmän kuin vuosimalli. Tarkista tärkeät tiedot aina asiantuntijalta tai virallisesta lähteestä ja tee päätökset omalla vastuullasi. Lue käyttöehdot ja tietosuojaseloste.
Lyhyesti
Mercedes-Benz CLA on tyylitelty kompakti, joka myydään matalana neliovisena coupéna ja käytännöllisempänä Shooting Brake -farmarina. Tekniikka on yhteistä A- ja B-sarjan kanssa, ja eron tekee muotoilu. Hinta on käytettynä pudonnut selvästi uushinnasta, mutta huolto- ja varaosakulut ovat premium-tasoa ja 7G-DCT-kaksoiskytkin vaatii huoltohistorian tarkistamista. Katsastustilastossa vuosina 2013–2018 käyttöön otetut CLA:t hylätään selvästi ikäluokkaa harvemmin.
Plussat
- Näyttävä muotoilu coupéna ja Shooting Brakena
- Premium-tuntu ja moderni sisustus, etenkin C118:ssa
- Laaja voimalinjavalikoima bensiinistä dieseliin ja CLA250e-lataushybridiin
- 4MATIC-neliveto saatavilla osaan malleista
Miinukset
- 7G-DCT-kaksoiskytkin voi nykiä hitaassa ajossa
- Premium-tason huolto- ja varaosakulut
- Laskeva kattolinja vie takapenkin pää- ja jalkatilaa
- Matala, jäykähkö alusta kuoppaisilla teillä
- C117:n takaisinkutsuja: heinäkuuhun 2017 valmistetuissa kuljettajan turvatyyny voi laueta ilman törmäystä, ja M270- ja OM651-autoissa jarrutehostus voi heiketä
Autot.ai on ilmainen tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Haluaisitko keskustella sen kanssa tästä autosta – vaikkapa vuosimallista, moottorista tai hinnasta? Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä. Voit myös kelata alaspäin ja lukea valmiita vastauksia.
Kysy tekoälyltä tästä autostaSukupolvet: coupésta Shooting Brakeen
CLA syntyi tuomaan A-sarjan tekniikkaan tyylikkäämmän, "neliovisen coupén" muodon. Suomen käytettyjen autojen markkinoilla liikkuu kaksi sukupolvea: C117 (2013–2019) ja C118 (2019–2025).
Ensimmäinen sukupolvi (C117) rakentuu etuvetoiselle MFA-pohjalle, jonka se jakaa W176 A-sarjan ja W246 B-sarjan kanssa. Toinen sukupolvi (C118) siirtyi päivitetylle MFA2-alustalle, jonka jakavat W177 A-sarja, W247 B-sarja sekä GLA ja GLB. Molemmat erottuvat matalalla, virtaviivaisella korillaan. Mercedeksen koritunnukset erottavat korimallit toisistaan: C-koodi (C117/C118) tarkoittaa neliovista coupéta ja X-koodi (X117/X118) Shooting Brake -farmaria. Ensimmäisen sukupolven Shooting Brake (X117) tuli rinnalle vuonna 2015 ja jatkui toisessa sukupolvessa (X118) – se on coupéta käytännöllisempi, kun takaluukku avautuu kokonaan. Vuonna 2025 esiteltiin täysin uusi CLA-sukupolvi, joka rakentuu uudelle MMA-arkkitehtuurille (Mercedes-Benz Modular Architecture) ja on tarjolla sekä täyssähköisenä (CLA with EQ Technology) että bensiinikäyttöisenä kevythybridinä. Tämä sivu keskittyy sitä edeltäneisiin polttomoottorisukupolviin C117/X117 ja C118/X118.
| Sukupolvi | Vuodet | Korimallit (koritunnus) | Yleisimmät voimalinjat |
|---|---|---|---|
| 1. sukupolvi | 2013–2019 | Coupé (C117), Shooting Brake (X117, 2015–2019) | 1.6/2.0 bensiini (M270), 1.8/2.1 diesel (OM651), AMG CLA45 |
| 2. sukupolvi | 2019–2025 | Coupé (C118), Shooting Brake (X118) | 1.3/2.0 bensiini (M282/M260), 2.0 diesel (OM654), CLA250e, AMG CLA35/45 |
| Uusi sukupolvi | 2025– | Coupé, Shooting Brake | Täyssähkö (EQ Technology) ja bensiinikevythybridi, MMA-alusta |
Mikä moottori kannattaa – ja mitä välttää
Useimmille CLA:n ostajille sopii parhaiten hyvin huollettu 2.0-litrainen bensiini. Tarkimmin on syytä katsoa kaksoiskytkimen öljynvaihdot ja pikkubensiinien suorasuihkutuksen karstoittuminen.
Suositeltavat: C117:n (2013–2019) 2.0-litraista M270-bensiiniturboa (CLA250) ja C118:n (2019–2025) 2.0-litraista M260-bensiiniä pidetään yleisesti kestävinä, kun huollot on tehty. Paljon maantietä ajavalle dieselit – C117:n OM651 (1.8/2.1) ja C118:n 2.0 OM654 – ovat taloudellisia ja vääntäviä, kunhan hiukkassuodatin ehtii puhdistua pidemmillä ajoilla.
Harkiten: pienet suorasuihkutusbensiinit – C117:n 1.6 (M270) ja C118:n Renault-pohjainen 1.3 (M282) – riittävät kaupunkiin, mutta imuventtiilit voivat karstoittua, joten kysy puhdistushistoria. Vältä lyhyeen talviajoon: dieselit, joiden hiukkassuodatin ja EGR tukkeutuvat herkästi kylmillä, lyhyillä matkoilla. Tehokkaat AMG-mallit (C117:n CLA45, C118:n CLA35/45) ovat huoltokuluiltaan selvästi kalliimpia. Vuodesta 2020 myyty CLA250e-lataushybridi on C118-sukupolven yleisin versio: se yhdistää 1.3-bensiinin sähkömoottoriin ja 8G-DCT:hen, ja sen korkeajännitetekniikka tuo omat tarkistettavansa.
Mikä CLA:n moottori kannattaa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Luotettavuus ja katsastusmenestys
CLA on premium-merkin kompakti auto, jonka kestävyys ratkeaa pitkälti yksilön, voimalinjan ja huoltohistorian mukaan – hyvin hoidettu auto kulkee pitkään, laiminlyöty voi käydä kalliiksi.
Huollettu bensiini-CLA huolletulla 7G-DCT:llä kestää tyypillisesti hyvin, kun taas laiminlyöty kaksoiskytkin tai lyhyillä matkoilla kärsinyt, huonosti huollettu diesel voi nostaa korjauskuluja nopeasti. Traficomin katsastustilastossa vuosina 2013–2018 käyttöön otettujen CLA:iden hylkäysosuus jää selvästi ikäluokan alle, eikä ero selity ajomäärillä: kilometrejä on kertynyt vain hieman ikäluokkaa vähemmän. Vuosien 2019–2021 autot ovat ikäluokan tasolla. Yleisimpiä hylkäyssyitä ovat jousitus ja iskunvaimennus, käyttöjarru sekä renkaat ja vanteet.
Heinäkuuhun 2017 asti valmistetuissa ensimmäisen sukupolven C117-autoissa ohjauspyörän riittämätön maadoitus voi laukaista kuljettajan turvatyynyn ilman törmäystä. Saman sukupolven M270-bensiini- ja OM651-dieselautoissa jarrutehostimen alipaineputken liitoskappale voi murtua ja heikentää jarrutehostusta. Vuonna 2025 esitellyn uuden sukupolven takaisinkutsu koskee etuistuinten turvavöiden lukkoja, jotka voivat avautua etutörmäyksessä. Mercedes-Benz-huolto näkee valmistenumerosta, koskevatko kampanjat juuri tätä autoa ja onko korjaukset tehty.
CLA:n luotettavuus ja katsastus? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Yleisimmät viat sukupolvittain
C117:ssä viat liittyvät enimmäkseen kaksoiskytkimeen ja M270-moottoriin, C118:ssa elektroniikkaan, ja dieselit kärsivät molemmissa lyhyestä ajosta.
- C117 (2013–2019): eniten puhetta herättää 7G-DCT-kaksoiskytkin, joka voi nykiä ja jonka kytkin ja mekatroniikka kuluvat etenkin runsaassa kaupunkiajossa. M270-bensiineissä seurataan jakoketjun venymistä, suorasuihkutuksen imuventtiilien karstaa ja nokka-akselin toimilaitteen kylmäkäynnistysääniä. 2.1 OM651 -dieselissä esiintyy kylmäkäynnistyksen kalinaa. Matala alusta on jäykkä, mikä rasittaa jousitusta huonoilla teillä.
- C118 (2019–2025): suurten MBUX-näyttöjen ja runsaan elektroniikan vuoksi varhaisten yksilöiden ohjelmisto- ja infotainment-häiriöt ovat tyypillinen huolenaihe. Hitaassa ajossa 7G-DCT käyttäytyy kuten C117:ssä, ja pienestä 1.3 M282 -bensiinistä kannattaa varmistaa, että huolto-ohjelmaa on noudatettu. CLA250e-lataushybridissä tarkistetaan latauksen toiminta ja korkeajännitejärjestelmä.
- Dieselit yleisesti (C117: 1.8/2.1 OM651, C118: 2.0 OM654): hiukkassuodatin ja EGR tukkeutuvat lyhyessä ajossa, ja iän myötä suuttimet ja apulaitteet kuluvat.
- Kaikki sukupolvet: matalan korin alapuoli ja keulan spoilerit kolhiintuvat herkästi korkeissa lumipenkoissa ja jalkakäytävien reunakivissä – tarkista pohjapanssarit ja helmat.
7G-DCT ja vaihteistot
CLA:ssa on ollut tarjolla sekä manuaali että kaksoiskytkinautomaatti: C117:ssä 7G-DCT, ja C118:ssa moottorista riippuen 7G-DCT tai 8G-DCT (mm. CLA250e). AMG-malleissa vaihteisto on AMG Speedshift DCT: CLA 45:ssä 8-portainen, ja CLA 35:ssä varhaisissa yksilöissä 7-portainen mutta mallipäivityksen myötä (noin 2023 alkaen) 8-portainen. Kaksoiskytkin on CLA:n tunnetuin yksittäinen tarkistuskohde.
Maantiellä 7G-DCT on nopea ja sujuva ja vaihtaa napakasti. Hitaassa ruuhka-, peruutus- ja ylämäkilähtötilanteessa se saattaa tuntua nykivältä tai hieman epätasaiselta, mikä on osin kaksoiskytkinrakenteen luonne eikä välttämättä vika. Kytkin ja mekatroniikka kuitenkin kuluvat vuosien varrella, etenkin paljon kaupungissa ajettaessa tai jos vaihteistoöljyn vaihdot ovat jääneet väliin, ja oireina voivat olla nykiminen liikkeellelähdössä, viiveet ja tärinä. Valmistajan ohjeen mukainen öljynvaihto on siksi tärkeä. Kaksoiskytkimen riskit välttää vain harvinaisemmalla manuaalivaihteisella yksilöllä.
Kannattaako CLA:n 7G-DCT? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Mitä tarkistaa käytettyä ostaessa
Käytetyn CLA:n kaupassa ratkaisevat huoltohistoria, vaihteisto ja valitun moottorin tunnetut heikkoudet. C117:stä kannattaa lisäksi tarkistuttaa merkkihuollossa valmistenumerolla, onko turvatyynyn maadoitusta ja jarrutehostimen alipaineputkea koskevat kampanjat tehty.
Pyydä huoltokirja ja käy määräaikaishuollot läpi. Kaksoiskytkinmallista katso, onko vaihteistoöljy vaihdettu, ja kokeile koeajolla, nykiikö auto ruuhkassa, peruuttaessa tai ylämäkeen lähtiessä. Dieselistä selvitä hiukkassuodattimen kunto ja se, onko autolla ajettu myös pidempiä matkoja. Kokeile koeajolla kaikki sähköiset varusteet, ilmastointi ja MBUX-näyttö. Jousituksen ja iskunvaimennuksen viat ovat CLA:n yleisin hylkäyssyy katsastuksessa, joten alustan äänet kannattaa kuunnella huonolla tiellä. Tarkista lisäksi matalan korin alapuoli ja keula kolhujen varalta sekä CLA250e:ssä latauksen toiminta. Vikakoodien luku ennen kauppaa on lähes aina viisasta.
Mitä CLA:ssa tarkistaa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Mercedes CLA Suomen talvessa
Valtaosa CLA-malleista on etuvetoisia, mikä toimii Suomen talvessa hyvin ja luotettavasti. Tehokkaampiin ja paremmin varusteltuihin versioihin on tarjolla 4MATIC-neliveto, joka lisää pitovarmuutta.
4MATIC parantaa selvästi pitoa liikkeelle lähtiessä ja mäissä, mutta nostaa hieman kulutusta ja huoltokuluja. Matalan korin maavara on rajallinen, joten syvässä lumessa ja korkeiden lumivallien lähellä kannattaa ajaa varovasti. Talvella keskikulutus kasvaa kylmäkäynnistysten ja lyhyiden matkojen myötä. Moottorin esilämmitin (esimerkiksi lohkolämmitin) helpottaa suorasuihkutusbensiinien ja dieselien kylmäkäynnistystä ja pienentää kylmäkäytön rasitusta, kun taas sisätilanlämmitin parantaa ohjaamon mukavuutta lämmittämättä itse moottoria. Pidon kannalta renkaat painavat enemmän kuin vetotapa.
CLA Suomen talvessa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Tilat ja käytännön mitat
CLA on kompakti ja matala: edessä on tilaa hyvin, mutta laskeva kattolinja kaventaa takapenkin pää- ja jalkatilaa. Shooting Brake -farmari on coupéta käytännöllisempi suuremman, helpommin lastattavan tavaratilan ansiosta, vaikka ero ei ole valtava.
| Korimalli | Tavaratila (n.) | Pituus (n.) |
|---|---|---|
| C117 coupé | ~470 l | 4 630 mm |
| C118 coupé | ~460 l | 4 690 mm |
| Shooting Brake | ~480–505 l | 4 640–4 690 mm |
CLA250e-lataushybridissä korkeajänniteakku pienentää tavaratilaa. Jarrullinen vetomassa on kompaktille kohtuullinen: bensiini- ja dieselversioissa se on tyypillisesti noin 1 500–1 800 kg ja CLA250e-lataushybridissäkin samaa luokkaa, mutta luku vaihtelee moottorin ja vuosimallin mukaan – tarkista vetokäyttöön juuri kyseisen yksilön rekisteriote. Raskaimman vaunun kanssa yhdistelmän kokonaismassa ylittää B-kortin 3 500 kilon rajan, jolloin tarvitaan B96- tai BE-ajo-oikeus.
CLA:n tilat coupéna ja Shooting Brakena sekä vetomassa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Kulut ja jälleenmyyntiarvo
Käytettynä CLA on uushintaansa nähden edullinen, mutta käyttö- ja korjauskulut asettuvat premium-tasolle – ja kaksoiskytkimen mahdollinen korjaus on iso yksittäinen menoerä, joten kokonaisbudjetti painaa enemmän kuin pelkkä ostohinta.
Määräaikaishuollot, jarrut, vaihteistoöljyt ja varsinkin elektroniikan korjaukset tulevat kalliimmiksi kuin valtavirran perusautoissa. Kuluja voi hillitä osaavalla, Mercedekseen erikoistuneella merkkiriippumattomalla korjaamolla. Bensiinikäyttöinen CLA on vapaa erillisestä käyttövoimaverosta, kun taas dieselistä (CLA200d/220d) ja CLA250e-lataushybridistä se peritään.
Käytettyjen hinnat vaihtelevat laajasti iän, moottorin ja varustelun mukaan: C117 maksaa suuntaa-antavasti noin 11 000–24 000 euroa ja C118 noin 19 000–36 000 euroa. AMG-mallit muodostavat oman, kalliimman ryhmänsä. Tuoreimman markkinahinnan löytää parhaiten ilmoitussivustoilta.
CLA:n hinta ja kulut? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Kenelle CLA sopii?
CLA sopii ostajalle, joka arvostaa premium-merkin tuntua ja näyttävää muotoilua kompaktissa koossa ja hyväksyy sekä korkeammat käyttö- ja korjauskulut että ahtaamman takatilan.
Teknisesti lähin vertailukohta on Mercedes-Benz A-sarja, kilpailijoista Audi A3 ja BMW 1-sarja.
CLA vai A3? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Jäikö tästä autosta vielä jotain kysyttävää? Voit kysyä lisää ilmaiselta tekoälyavustajaltamme. Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä.
Kysy tekoälyltä tästä autostaLöysitkö virheen tai haluaisitko muuten lähettää meille viestin? Voit antaa palautetta täällä.
Autot.ai on tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Palvelun tuottaa Duckling Codehouse Oy.