Volkswagen ID.4 käytettynä

Yleistä tietoa Suomessa: akku- ja moottoriversiot, toimintamatka ja lataus, luotettavuus ja ohjelmisto, yleisimmät viat, talvikäyttö, tilat ja kulut. Päivitetty 9. lokakuuta 2026.

Tämä sivu on yleistä taustatietoa viihde- ja oppimistarkoituksiin – ei osto-, sijoitus- tai asiantuntijaneuvontaa. Tiedot ovat tekoälyn avustamana laadittuja ja voivat olla puutteellisia, vanhentuneita tai virheellisiä, ja yksittäisen auton kunto ratkaisee enemmän kuin vuosimalli. Tarkista tärkeät tiedot aina asiantuntijalta tai virallisesta lähteestä ja tee päätökset omalla vastuullasi. Lue käyttöehdot ja tietosuojaseloste.

Lyhyesti

Volkswagen ID.4 on merkin ensimmäinen täyssähköinen SUV, ja se on ollut Euroopan myydyimpiä sähköautoja. Se rakentuu Volkswagen-konsernin MEB-alustalle, jota käyttävät myös sisarmallit ID.5, Škoda Enyaq ja Audi Q4 e-tron. ID.4 on tilava ja mukavasti matkaava perheauto, jonka vahvuuksia ovat takavetoinen perusratkaisu ja iso tavaratila. Suurin varhaisten yksilöiden murhe on ollut ohjelmisto: infonäytön jäätymiset ja päivitysongelmat ovat hyvin dokumentoituja, joskin tilanne on parantunut vuosien 2023–2024 uudistuksen ja päivitysten myötä.

Plussat

  • Tilava, käytännöllinen SUV-kori
  • Mukava, vakaa matka-auto
  • Iso akku tuo pitkän toimintamatkan
  • Alhaiset käyttö- ja huoltokulut

Miinukset

  • Varhaisten yksilöiden ohjelmisto-ongelmat
  • Toimintamatka putoaa kovalla pakkasella
  • Kosketuspainikkeiden käytettävyys jakaa mielipiteitä
  • Rajatun valmistusjakson akkukampanja 2026: korjaukseen asti lataus vain ulkona ja enintään 80 prosenttiin

Autot.ai on ilmainen tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Haluaisitko keskustella sen kanssa tästä autosta – vaikkapa vuosimallista, moottorista tai hinnasta? Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä. Voit myös kelata alaspäin ja lukea valmiita vastauksia.

Kysy tekoälyltä tästä autosta

Yleiskuva ja MEB-sukulaiset

ID.4 tuli markkinoille vuosina 2020–2021 Volkswagenin ensimmäisenä täyssähköisenä SUV:na. Se rakentuu konsernin MEB-sähköautoalustalle, joka on yhteinen useille sisarmalleille.

Saman MEB-pohjan jakavat coupé-SUV ID.5, Škoda Enyaq sekä Audi Q4 e-tron – ne ovat teknisesti läheistä sukua ID.4:lle, vaikka muotoilu, varustelu ja viritys eroavat. Käytännössä tämä tarkoittaa, että ID.4:n vahvuudet ja heikkoudet, etenkin ohjelmistoon liittyvät, koskevat usein koko perhettä. ID.4:n perusratkaisu on takamoottorinen ja takavetoinen, mikä antaa tilavan sisätilan ja luontevan painonjaon. Nelivetoiset GTX-versiot lisäävät etuakselille toisen moottorin. Vuosien 2023–2024 merkittävä päivitys, joka tuli tilattavaksi lokakuussa 2023 mallivuoden 2024 autoihin, toi isompiakkuiseen takavetoiseen Pro-versioon uuden, tehokkaamman moottorin sekä laajemmin mallistoon uudistetun infotainment-järjestelmän ja ohjelmiston. Volkswagen on lisäksi ilmoittanut uudistavansa mallin perusteellisesti loppuvuodesta 2026 ja siirtävänsä sen tutun Tiguan-nimen alle (ID. Tiguan), joten ID.4 jää käytetyillä markkinoilla vähitellen väistyväksi sukupolveksi.

Millainen auto ID.4 on ja mitkä ovat sen MEB-sisarmallit? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Akku- ja moottoriversiot (Pure, Pro, GTX)

ID.4:ää on tarjottu kahdella akkukoolla: pienemmällä noin 52 kWh:n (käytettävissä) Pure-akulla ja isommalla noin 77 kWh:n (käytettävissä) Pro-akulla. Takaveto on perusratkaisu, ja nelivetoinen GTX on kaksimoottorinen huippumalli.

Pienempi akku (bruttona n. 55 kWh) löytyy Pure- ja Pure Performance -versioista, joiden teho on tyypillisesti luokkaa 109–125 kW. Isompi akku (bruttona n. 82 kWh) on Pro- ja Pro Performance -versioissa: varhaisissa autoissa teho oli noin 128–150 kW, ja vuosien 2023–2024 päivityksen myötä takavetoinen Pro sai uuden, noin 210 kW:n (n. 286 hv) moottorin, joka on edeltäjäänsä tehokkaampi ja taloudellisempi.

VersioAkku (käytettävissä, n.)VetoLuonne
Pure / Pure Performance~52 kWhTakavetoEdullisin, arkikäyttöön
Pro / Pro Performance~77 kWhTakavetoPisin toimintamatka
Pro (2023–2024 päivitys)~77 kWhTakavetoUusi ~210 kW moottori
GTX~77 kWhNelivetoTehokkain, paras pito
Mitä eroa ID.4:n versioilla on? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Mikä versio kannattaa – ja mitä välttää

Useimmille tasapainoisin valinta on isompiakkuinen Pro (77 kWh), joka tuo selvästi pidemmän toimintamatkan kuin pienempi Pure. Ostohetkellä tärkeää on myös ohjelmistoversio ja akun kunto, eivät pelkät teholuvut.

Suositeltavat: Pro sopii arkeen ja pidempiin matkoihin, ja erityisesti vuosien 2023–2024 päivityksen jälkeinen yksilö on uuden moottorin ja uudistetun ohjelmiston ansiosta usein virkeämpi ja sujuvampi. Nelivetoinen GTX sopii enemmän tehoa ja talvipitoa hakevalle.

Harkiten: pienempi Pure (52 kWh) on edullisempi valinta lyhyille arkimatkoille, mutta talvella sen toimintamatka kutistuu tuntuvasti. Tarkista huolella: aivan varhaisimmat yksilöt (n. 2021–2022) – niiden ohjelmisto oli vielä kypsymätön, joten varmista tehdyt päivitykset ja takaisinkutsut.

Mikä ID.4-versio kannattaa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Toimintamatka ja lataus

Pienemmällä 52 kWh:n akulla WLTP-toimintamatka on luokkaa 340 km, ja isommalla 77 kWh:n akulla noin 500 km tai sen yli – vuosien 2023–2024 päivityksen tehokkaammalla moottorilla parhaimmillaan noin 520–550 km. Luvut ovat valmistajan WLTP-arvoja ja suuntaa-antavia.

Käytännössä matka jää WLTP-lukemista lyhyemmäksi etenkin talvella ja moottoritienopeuksissa. ID.4 käyttää CCS-pikalatausliitintä, joka sopii Suomen yleisiin pikalatureihin. Isomman akun pikalatausnopeus oli varhaisissa autoissa noin 125 kW, ja se nostettiin ohjelmistopäivityksellä noin 135 kW:iin. Vuosimallista 2024 alkaen nelivetoisten Pro 4MOTIONin ja GTX:n huippu nousi noin 175 kW:iin, kun taas takavetoinen Pro lataa edelleen noin 135 kW:lla. Kotona isompiakkuinen Pro latautuu vaihtovirralla kolmivaiheisesti enintään 11 kW:n teholla, kun taas pienempiakkuisen Puren ajoneuvolaturin teho on 7,2 kW. Kuinka nopeasti akku ottaa latausta vastaan, riippuu sen lämpötilasta ja varaustasosta, ja talvella pikalatausta nopeuttaa akun esilämmitys (toiminnon saatavuus ja ohjaustapa vaihtelevat vuosimallin ja ohjelmistoversion mukaan).

AkkuWLTP-toimintamatka (n.)DC-pikalataus (huippu, n.)
52 kWh (Pure)~340 km~110–125 kW
77 kWh (Pro, varhainen)~500 km~125–135 kW
77 kWh (Pro, 2024–)~520–550 km~135 kW (4MOTION ja GTX ~175 kW)
ID.4:n toimintamatka ja lataus? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Luotettavuus ja ohjelmisto

Yksinkertainen sähkövoimalinja on ID.4:ssä tyypillisesti kestänyt hyvin, ja mallin tunnetuin heikkous on ollut MEB-alustan ohjelmisto, erityisesti varhaisissa yksilöissä.

Käyttöönoton jälkeisinä vuosina monet omistajat raportoivat infotainmentin jäätymisistä, hitaasta käynnistymisestä ja päivitysten asentamiseen ja onnistumiseen liittyvistä ongelmista, ja samat oireet koskivat MEB-pohjan sisarmalleja. Volkswagen on parantanut ohjelmistoa vaiheittain, ja vuosien 2023–2024 uudistus toi uuden infotainment-järjestelmän ja sujuvamman käyttöliittymän – tätä uudempi yksilö on usein selvästi kypsempi. Sähkömoottorissa ja yksivaihteisessa vetolaitteessa on vähän kuluvaa, ja ne ovat osoittautuneet kestäviksi. Käytettynä ostettavasta yksilöstä kannattaa varmistaa, että ohjelmisto on päivitetty ajan tasalle.

Maaliskuussa 2026 Volkswagen käynnisti Suomessa ID.4:ää ja sen MEB-sisarmalleja koskevan kampanjan, jossa rajatun valmistusjakson autojen akkumoduulit tarkastetaan ja tarvittaessa vaihdetaan. Syynä on alihankkijan valmistusvirhe, jonka vuoksi kennot purkautuvat itsestään tavallista nopeammin. Valmistajan mukaan vika voi johtaa akun ylikuumenemiseen ja palovaaraan. Ennen korjausta autoa saa ladata vain ulkona ja enintään 80 prosenttiin. Volkswagen-huollosta voi tarkistaa valmistenumerolla, kuuluuko auto kampanjaan ja onko korjaus jo tehty.

ID.4:n luotettavuus ja ohjelmisto? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Katsastus ja Traficomin tilastot

Määräaikaiskatsastuksen aikataulu on sähköautolla sama kuin muillakin henkilöautoilla. Pakokaasupäästöjä ei mitata, vaan katsastuksessa tarkastetaan sähkövoimalinjan turvallisuuteen liittyviä asioita.

Vanhimmat ID.4:t tulivat neljän vuoden iässä ensimmäiseen määräaikaiskatsastukseensa 2020-luvun puolivälissä, joten mallin katsastushistoria on lyhyempi kuin pitkään myytyjen polttomoottoriautojen. Katsastuksessa tarkastetaan samat perusasiat kuin muillakin autoilla – alusta, jarrut, ohjaus ja renkaat – sekä korkeajännitejärjestelmän ja akkukotelon näkyvät vauriot ja turvallisuus. Kyse ei kuitenkaan ole ajoakun kunto- tai kapasiteettitestistä. Vuonna 2021 käyttöön otetuilla ID.4:illä on ajettu keskimäärin ikätovereita enemmän, mutta Traficomin katsastustilastossa niitä on hylätty ikäluokkaa harvemmin. Yleisimmät hylkäyssyyt ovat etuakselisto sekä renkaat ja vanteet.

ID.4:n katsastusmenestys? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Yleisimmät viat

Valtaosa ID.4:ää koskevista vioista ja valituksista on ohjelmistossa ja pienissä oheisosissa eikä itse voimalinjassa. Tunnetuimmat kohteet kannattaa tarkistaa ennen ostoa.

ID.4:n yleisimmät viat? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Toimintamatka Suomen talvessa

Pakkasella ID.4:n toimintamatka lyhenee selvästi, kuten sähköautoilla aina: tyypillinen pudotus on 20–40 prosenttia kelistä, nopeudesta ja lämmityksestä riippuen.

Talvella osa akun energiasta menee sisätilan ja akun lämmittämiseen, ja kylmänä akku lataa hitaammin. Monessa ID.4:ssä on lämpöpumppu, joka on talvella perinteistä vastuslämmitystä taloudellisempi, mutta osassa autoista se oli lisävaruste, joten käytetystä kannattaa tarkistaa, onko sitä. Auton esilämmitys verkkovirralla laturissa, akun esilämmitys ennen pikalatausta ja maltillinen ajonopeus pidentävät matkaa ja nopeuttavat latausta. Takavetoisessa ID.4:ssä takamoottorin paino on vetävien pyörien päällä, mikä auttaa lähtöpitoa liukkaalla. GTX-neliveto tuo lisää varmuutta. Isompi 77 kWh:n akku tarjoaa talvella selvästi enemmän pelivaraa kuin pienempi Pure.

ID.4:n toimintamatka talvella? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Tilat ja käytännön mitat

Tila on ID.4:n vahvuus: SUV-korin, tasaisen lattian ja taittuvien takapenkkien ansiosta se toimii hyvin perheautona, ja tavaratila on kokoluokassaan iso.

Tavaratila on tyypillisesti noin 543 litraa, ja takapenkit kaataen lastauskapasiteetti kasvaa selvästi – noin 1 575 litraan. Etukonttia (frunk) ID.4:ssä ei MEB-rakenteen vuoksi ole, joten latauskaapelit kulkevat tavaratilassa. Jarrullinen vetomassa on takavetoisilla versioilla tyypillisesti noin 1 000 kg ja nelivetoisilla noin 1 200 kg, mikä riittää kevyeen perävaunukäyttöön. Tarkista aina yksilön rekisteriin merkitty vetomassa ja katso autosta, onko siinä vetokoukku.

OminaisuusTyypillisesti (n.)
Tavaratila takapenkit pystyssä~543 l
Tavaratila penkit kaadettuna~1 575 l
Jarrullinen vetomassa~1 000 kg (neliveto ~1 200 kg)
ID.4:n tilat ja vetomassa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Kulut ja verotus

Käyttökulut jäävät ID.4:ssä tyypillisesti pieniksi, sillä kilometri sähköllä on polttoainetta halvempi, kuluvia osia on vähän ja regeneratiivinen jarrutus säästää jarruja.

Määräaikaisia öljynvaihtoja ei ole, joten ylläpito koostuu lähinnä renkaista, tuulilasinpyyhkijöistä, jäähdytysnesteestä ja yleisestä kunnossapidosta. Painava auto kuluttaa renkaita jonkin verran tavallista enemmän. Käyttövoimavero koskee Suomessa myös täyssähköautoja ja lasketaan auton massasta. ID.4 on akuston ja korin vuoksi verrattain painava. Verotus muuttuu ajan myötä, joten ajantasaiset euromäärät ja laskentaperusteet kannattaa tarkistaa Traficomilta.

Käytettyjä ID.4:iä on myynnissä suuntaa-antavasti noin 19 000–55 000 eurolla vuosimallin, version ja akun kunnon mukaan: halvimpia ovat vanhimmat ja pieniakkuisimmat, kalleimpia uusimmat ja GTX-yksilöt. Sähköautojen käytettyhinnat muuttuvat nopeasti, joten ajantasainen hintataso kannattaa katsoa ilmoitussivustoilta.

ID.4:n hinta ja kulut? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Kenelle Volkswagen ID.4 sopii?

Tilavaa, mukavasti matkaavaa sähkö-SUV:ta konsernin MEB-tekniikalla etsivälle ID.4 on varteenotettava, kun kotilataus on järjestettävissä.

Eniten siitä hyötyvät perhe ja paljon ajava, jolle käyttökulujen etu korostuu kilometrien kertyessä. Talven toimintamatkan vaihtelu on otettava laskelmiin, ja varhaisista yksilöistä on tarkistettava ohjelmistopäivitykset. Muista sähkö-SUV:eista vertailukohtia ovat Tesla Model Y pidemmällä toimintamatkalla ja vahvalla latausverkolla sekä kompaktimpi Volvo XC40. Edullisempaa sähköautoilun aloitusta etsivälle sopii Nissan Leaf, ja polttomoottorinen vaihtoehto samasta kokoluokasta on Volkswagen Tiguan.

ID.4 vai Tesla Model Y? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →

Jäikö tästä autosta vielä jotain kysyttävää? Voit kysyä lisää ilmaiselta tekoälyavustajaltamme. Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä.

Kysy tekoälyltä tästä autosta

Löysitkö virheen tai haluaisitko muuten lähettää meille viestin? Voit antaa palautetta täällä.

Autot.ai on tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Palvelun tuottaa Duckling Codehouse Oy.