Kia EV6 käytettynä
Yleistä tietoa Suomessa: akku- ja voimalinjaversiot, toimintamatka ja pikalataus, luotettavuus, viat, takuu, talvikäyttö, tilat ja kulut. Päivitetty 9. lokakuuta 2026.
Tämä sivu on yleistä taustatietoa viihde- ja oppimistarkoituksiin – ei osto-, sijoitus- tai asiantuntijaneuvontaa. Tiedot ovat tekoälyn avustamana laadittuja ja voivat olla puutteellisia, vanhentuneita tai virheellisiä, ja yksittäisen auton kunto ratkaisee enemmän kuin vuosimalli. Tarkista tärkeät tiedot aina asiantuntijalta tai virallisesta lähteestä ja tee päätökset omalla vastuullasi. Lue käyttöehdot ja tietosuojaseloste.
Lyhyesti
Kia EV6 on matala, urheilullisesti viritetty sähkö-crossover, joka voitti Vuoden Auto Euroopassa 2022 -tittelin ensimmäisenä korealaisena autona. Ajettavuudeltaan se on tarkempi kuin useimmat sähkökilpailijansa, ja 800 voltin tekniikka tekee pikalatauksesta nopean. Kian 7 vuoden takuu siirtyy seuraavalle omistajalle, ja vanhimmissa autoissa se päättyy vuonna 2028. Vastapainona tavaratila on kokoluokan keskitasoa ja näkyvyys taakse heikko. Osassa vuosina 2021–2024 valmistetuista autoista on vioittunut sama ICCU-latausyksikkö kuin sisarmalleissa, jolloin ajoteho voi rajoittua. Takaisinkutsujen tilanne on siksi syytä selvittää ennen ostoa.
Plussat
- Ajettavuus ja ohjaustuntuma kokoluokan kärkeä
- Pikalataus 10–80 % parhaimmillaan n. 18 minuutissa
- 7 v / 150 000 km takuu siirtyy seuraavalle omistajalle
- Pitkä toimintamatka isolla akulla
Miinukset
- ICCU-vikatapaukset osassa 2021–2024 valmistettuja autoja (ajoteho voi rajoittua)
- Kapea takaikkuna, ei takalasinpyyhintä
- Tavaratila vaatimattomampi kuin korkeissa sähkö-SUV:eissa
- Lämpöpumppu tarkistettava vuosimallia 2023 vanhemmista ja tuontiyksilöistä
Autot.ai on ilmainen tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Haluaisitko keskustella sen kanssa tästä autosta – vaikkapa vuosimallista, moottorista tai hinnasta? Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä. Voit myös kelata alaspäin ja lukea valmiita vastauksia.
Kysy tekoälyltä tästä autostaYleiskuva: sporttinen E-GMP-crossover
EV6 esiteltiin vuonna 2021 Kian ensimmäisenä alusta asti sähköautoksi suunniteltuna mallina, ja Suomen teillä se alkoi näkyä toden teolla vuodesta 2022. Pohjana on Hyundai-konsernin E-GMP-alusta 800 voltin latausjärjestelmineen.
Samalle tekniikalle perustuu myös Hyundai Ioniq 5, mutta siinä missä sisarmalli tavoittelee lounge-tunnelmaa, EV6 on viritetty ajajan autoksi: kori on matalampi, istuinasento urheilullisempi ja alusta jäntevämpi. Perusversiot ovat takavetoisia, ja nelivedoissa etuakselilla on lisäksi toinen moottori. Mallihierarkian huipulla on 585-hevosvoimainen GT. Suomeen vuonna 2025 saapunut uudistus toi uuden keulailmeen, isommat 63 ja 84 kWh:n akut, nopeamman latauksen ja päivitetyn ICCU-yksikön. Uudistetun GT:n teho on 448 kW (609 hv), ja launch control -toiminnolla se nousee hetkellisesti 478 kilowattiin (650 hv).
Millainen EV6 on käytettynä? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Akku- ja voimalinjaversiot (58/77,4 kWh, GT-Line, GT)
Alkuperäistä EV6:tta myytiin kahdella akulla: 58 ja 77,4 kWh. Yleisin sekaannus koskee nimiä – GT-Line on pelkkä varustelutaso, kun taas GT on oma tehoversionsa.
Isolla akulla varustetun takavetoisen version teho on noin 168 kW (229 hv) ja nelivetoisen noin 239 kW (325 hv). Pieniakkuinen versio on yleensä takavetoinen ja teholtaan 125 kW (170 hv), mutta Suomessa sitä myytiin myös nelivetoisena (173 kW, 235 hv). GT:ssä on 430 kW (585 hv) ja järeämmät jarrut, adaptiivinen alusta sekä oma Drift-ajotila. Vuoden 2025 uudistuksessa akut kasvoivat 63 ja 84 kilowattituntiin.
| Versio | Akku | Veto | Teho (n.) |
|---|---|---|---|
| 58 kWh RWD | 58 kWh | Takaveto | 125 kW / 170 hv |
| 58 kWh AWD | 58 kWh | Neliveto | 173 kW / 235 hv |
| 77,4 kWh RWD | 77,4 kWh | Takaveto | 168 kW / 229 hv |
| 77,4 kWh AWD | 77,4 kWh | Neliveto | 239 kW / 325 hv |
| GT | 77,4 kWh | Neliveto | 430 kW / 585 hv |
| Uudistus (2025–) | 63 / 84 kWh | Taka/neliveto | vaihtelee, GT 448 kW / 609 hv (launch control 650 hv) |
Mikä versio kannattaa – ja mitä välttää
Käytettynä järkevin yhdistelmä on useimmille takavetoinen 77,4 kWh:n versio, mieluiten vuosimallista 2023 alkaen: pisin toimintamatka, täysi latausnopeus ja akun esilämmitys talvea varten.
Suositeltavat: 77,4 kWh RWD kattaa pitkätkin Suomen-matkat, ja neliveto puolustaa paikkaansa lumisilla seuduilla ja vetokäytössä. GT-Line-varustelu tuo mukavuutta ilman GT:n hintaa ja kulutusta. Tuoreemmassa autossa myös siirtyvää takuuta riittää pidemmälle.
Harkiten: varhaisimmat vuoden 2022 autot, joista puuttui akun esilämmitys – kysy, onko esilämmityspäivitys asennettu. 58 kWh sopii kaupunkiajoon, mutta talvimatka jää lyhyeksi. GT on nopea mutta janoinen, ja sen isot renkaat sekä vakuutukset maksavat – se on harrastajan auto.
Mikä EV6 kannattaa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Toimintamatka ja pikalataus
Takavetoisen 77,4 kWh:n EV6:n WLTP-toimintamatka on noin 528 km ja nelivetoisen noin 506 km. Pieni 58 kWh:n akku yltää noin 394 kilometriin. Uudistuksen 84 kWh:n akulla lukema nousi jopa 582 kilometriin.
WLTP-arvot ovat suuntaa-antavia, ja todellinen matka jää niistä varsinkin pakkasella ja moottoritievauhdissa. 800 voltin järjestelmä ottaa suurteholaturista parhaimmillaan noin 240 kW (uudistuksen jälkeen jopa 258 kW), ja 10–80 prosentin lataus onnistuu ihanneoloissa noin 18 minuutissa. Hyödyn saa irti vain riittävän tehokkaalla CCS-laturilla. Arkilataus hoituu tavallisimmin kotona tai työpaikalla 11 kW:n AC-teholla. Kylmä akku on nopean latauksen pahin vihollinen: ilman esilämmitystä talviteho voi pudota murto-osaan, joten navigointiin kytketty akun esilämmitys (vakiona n. 2023 alkaen, vuoden 2022 autoihin jälkiasennuspäivityksenä) kannattaa pitää käytössä.
EV6:n toimintamatka ja lataus? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Luotettavuus ja ICCU
EV6:n moottoreista, akusta tai voimansiirrosta ei ole noussut esiin kestävyysongelmia, ja omistajatyytyväisyys on ollut korkea. Mallin tunnetuin tekninen vika on ICCU-latausyksikkö.
ICCU on E-GMP-autojen keskitetty latauselektroniikka, joka muuntaa ajoakun korkean jännitteen matalajänniteverkkoon sopivaksi ja pitää siten 12 voltin apuakun ladattuna. Osassa noin vuosina 2021–2024 valmistettuja autoja yksikkö on vioittunut. Silloin apuakku ehtyy, mittaristo varoittaa ja ajoteho rajoittuu. Pahimmillaan auto pysähtyy ja se joudutaan hinaamaan. Kia on pyrkinyt korjaamaan asian takaisinkutsulla, joka kattaa huhtikuun 2021 ja helmikuun 2024 välillä valmistetut autot: ohjelmisto päivitetään ja vaurioitunut yksikkö vaihdetaan tarvittaessa. Uudistetussa mallissa yksikkö on päivitetty. Keväällä 2026 Kia ilmoitti useilla Euroopan markkinoilla, muun muassa Saksassa ja Tanskassa, pidentävänsä ICCU-yksikön takuun jopa 15 vuoteen tai 300 000 kilometriin ennen 15.6.2024 valmistetuille, uudistusta edeltäville EV6- ja EV6 GT -autoille. Koskeeko pidennys Suomessa myytyä autoa ja millä ehdoin, kannattaa varmistaa Kian huollosta auton valmistenumerolla. Helmikuuhun 2024 mennessä valmistetusta yksilöstä kannattaa myös pyytää nähtäväksi kuittaus ICCU-kampanjan korjauksesta.
Ensimmäiset EV6:t tulivat määräaikaiskatsastukseen neljän vuoden iässä, ja vuonna 2021 käyttöön otettujen EV6:iden hylkäysosuus on Traficomin katsastustilastossa huomattavasti ikäluokkaa pienempi, vaikka kilometrejä on kertynyt keskimäärin enemmän.
ICCU:n lisäksi ajoturvallisuuteen liittyy varhaisten autojen pysäköintilukituksen takaisinkutsu. Ensimmäisessä tuotantoerässä, heinäkuun 2021 ja toukokuun 2022 välillä valmistetuissa autoissa, jännitevaihtelu voi kytkeä pysäköintilukituksen P-asennossa hetkeksi irti, jolloin seisova auto voi lähteä liikkumaan. Korjauksessa vaihteenvalitsimen ohjausyksikön ohjelmisto päivitetään. Kia-huolto näkee tämänkin korjauksen tilan samasta valmistenumerohausta kuin ICCU-kampanjat.
EV6:n luotettavuus ja ICCU? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Yleisimmät viat
ICCU:n ohella EV6:n tunnetut heikkoudet ovat arkisia ja ennalta tarkistettavissa.
- ICCU-latausyksikkö: tunnetuin vika (n. 2021–2024 valmistetut autot), oireina apuakun tyhjeneminen, varoitusvalot ja tehon rajoittuminen.
- 12 voltin apuakku: voi heiketä ennen aikojaan etenkin ICCU-oireiden yhteydessä – kunto on helppo mittauttaa.
- Lämpöpumppu: kuuluu Suomessa myytyjen autojen vakiovarusteisiin ainakin vuosimallista 2023 alkaen, mutta vanhemmasta tai ulkomailta tuodusta yksilöstä se voi puuttua. Koska pumppu vaikuttaa selvästi talven toimintamatkaan, tarkista sellaisen auton varusteluettelo.
- Esiin ponnahtavat ovenkahvat: voivat jäätyä jumiin räntäkelin jälkeisellä pakkasella – kokeile toimintaa kylmänä vuodenaikana.
- Takanäkyvyys: kapea takaikkuna likaantuu loskakelillä nopeasti, koska takalasissa ei ole pyyhkijää – peruutuskamera auttaa, mutta ilmiöön kannattaa varautua.
Kian 7 vuoden takuu käytetyssä autossa
Kian 7 vuoden / 150 000 kilometrin takuu on autokohtainen ja siirtyy kaupassa seuraavalle omistajalle. Vanhimpien, vuonna 2021 käyttöön otettujen EV6:iden takuu päättyy vuonna 2028.
Takuun voimassaolo edellyttää, että huolto-ohjelmaa on noudatettu, joten aukoton huoltohistoria on tässä mallissa tavallistakin arvokkaampi. Ajoakku kuuluu samaan 7 vuoden / 150 000 kilometrin takuuseen, joka kattaa myös kapasiteetin heikkenemisen alle 70 prosentin alkuperäisestä. Esimerkiksi vuoden 2022 auton takuu jatkuu vuoteen 2029 asti, jos kilometrejä on maltillisesti. Tarkat ehdot ja mahdolliset rajaukset kannattaa varmistaa Kia-liikkeestä ennen kauppaa, sillä ne voivat muuttua ja sisältävät osakohtaisia poikkeuksia.
Kian takuu ja akkutakuu käytetyssä EV6:ssa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →EV6 Suomen talvessa
Talvi on sähköautolle vaativin vuodenaika, eikä EV6 tee poikkeusta: toimintamatkasta sulaa pakkasella tyypillisesti 20–40 prosenttia lämmitystarpeen, kelin ja vauhdin mukaan.
Kylmällä korostuu kaksi varustetta. Ensimmäinen on lämpöpumppu, joka lämmittää sisätiloja vastuslämmitystä pienemmällä energiankulutuksella. Toinen on akun esilämmitys, jota ilman talvinen pikalataus käynnistyy hyvin verkkaisesti. Talvikeleillä matala painopiste, toimiva luistonesto ja takavetoisen edullinen painonjakauma antavat EV6:lle hyvän lähtöpidon, ja neliveto lisää varmuutta entisestään. Kun auton esilämmittää ajastimella latausjohdon varassa, lämmitys syö akkua vähemmän.
EV6 Suomen talvessa? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Tilat ja käytännön mitat
Matkustamo on pitkän akselivälin ansiosta väljä ja lattia tasainen, mutta matala kattolinja verottaa tavaratilaa: noin 480–490 litraa on kokoluokan keskitasoa, ei kärkeä.
Penkit kaatamalla tilaa vapautuu noin 1 300 litraa, ja keulan alla on pieni etukontti – takavetoisessa noin 52 ja nelivetoisessa noin 20 litraa – johon latauskaapelit sopivat kätevästi. Kuten sisarmallissaan, EV6:ssa on varustetasosta riippuen V2L-ominaisuus eli 230 voltin sähkönsyöttö sisäpistorasiasta ja adapterilla latausliitännästä. Jarrullista perävaunua 77,4 kWh:n versiot vetävät tyypillisesti noin 1 600 kg, ja vuoden 2025 uudistuksen 84 kWh:n autoissa hyväksyntä nousi noin 1 800 kiloon. Täyteen vetomassaan lastattu perävaunu vie yhdistelmän kokonaismassan yli B-kortin 3 500 kilon rajan, joten sen vetäminen vaatii yleensä B96-merkinnän tai BE-ajokortin. Alkuperäisen 58 kWh:n version jarrullinen vetomassa on vain noin 750 kg, ja eri vuosimallien lukemat vaihtelevat, joten hyväksytty vetomassa on aina syytä katsoa yksilön rekisteriotteesta ja vetokoukku itse autosta. Takapenkin matkustajilta sujuu pitkäkin matka, joskin kapeahko ikkunalinja tekee tunnelmasta hämärämmän kuin korkeissa SUV:eissa.
| Ominaisuus | Tyypillisesti (n.) |
|---|---|
| Tavaratila takapenkit pystyssä | ~480–490 l |
| Tavaratila penkit kaadettuna | ~1 300 l |
| Etukontti (frunk) | ~20–52 l vetotavan mukaan |
| Jarrullinen vetomassa (58 kWh) | ~750 kg |
| Jarrullinen vetomassa (77,4 kWh) | ~1 600 kg |
| Jarrullinen vetomassa (84 kWh, 2025–) | ~1 800 kg |
Kulut ja verotus
Kotilatauksella ajokilometrin energiakustannus on murto-osa polttomoottoriauton polttoainekuluista, ja huolto-ohjelma on kevyt – suurimmat vuosikulut ovat tyypillisesti renkaat ja vakuutus.
Moottoriöljynvaihtoja ei ole, mutta huolto-ohjelmaan kuuluu silti tarkastuksia ja nestevaihtoja – alennusvaihteen öljy ja jarruneste hoidetaan ohjelman mukaan – ja regenerointi säästää jarruja. Toisaalta lähes kaksitonninen massa ja vääntö kuluttavat renkaita ripeästi, mikä GT:ssä kertautuu. Täyssähköautosta peritään käyttövoimaveroa massan perusteella, joten painavasta EV6:sta se on tuntuvampi kuin kevyestä pikkuautosta – voimassa olevat summat ja perusteet näkee Traficomilta. Käytettynä EV6:ta on myynnissä karkeasti 20 000–65 000 eurolla: edullisimpina varhaiset pieniakkuiset, kalleimpina uudistuksen jälkeiset ja GT-yksilöt. Koska sähköautojen arvot ovat vaihdelleet poikkeuksellisen paljon, EV6:n hintaa kannattaa verrata ilmoituspalvelujen tuoreisiin pyyntöihin.
EV6:n hinta ja kulut? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Kenelle EV6 sopii?
EV6 sopii sähköautoilijalle, joka arvostaa ajettavuutta: alusta on mutkatiellä tarkka, ja pitkällä matkalla auto latautuu nopeasti.
Paljon maantietä ajavalle nopea pikalataus ja iso akku ovat arkietu, jota harva kilpailija tarjoaa samaan hintaan. Jos taas etusijalla ovat tavaratila ja helppo kulku takapenkille, väljempi sisarmalli Hyundai Ioniq 5 palvelee paremmin. Skandinaavisempaa tyyliä samalla sporttisella otteella edustaa Polestar 2, ja tehokas, sisätiloiltaan pelkistetty vaihtoehto on Tesla Model 3. Pienemmällä budjetilla sähkö-Kiaan pääsee kiinni Kia Nirolla.
EV6 vai Ioniq 5? Keskustele ilmaisen tekoälyn kanssa →Jäikö tästä autosta vielä jotain kysyttävää? Voit kysyä lisää ilmaiselta tekoälyavustajaltamme. Käyttö ei vaadi rekisteröitymistä.
Kysy tekoälyltä tästä autostaLöysitkö virheen tai haluaisitko muuten lähettää meille viestin? Voit antaa palautetta täällä.
Autot.ai on tekoälyavustaja Suomen liikenteen autoille. Palvelun tuottaa Duckling Codehouse Oy.